BB i brawura bezkarności

BB? Co znaczy? Nie mam na myśli Brigitte Bardot/ ur.1934 w Paryżu/, symbolu seksu nie tylko na ekranie filmowym. Poza też. “Bardotka” była śliczna niczym obrazki znad Sekwany, grała w filmach głośnych, przyciągała do kin tłumy widzów. “ I Bóg stworzył kobietę”… warto zobaczyć na Netflixie… Kiedy zakończyła karierę zaangażowała się silnie jako obrończyni praw zwierząt. Paryżanka BB dziś ma lat… policzcie. Ale nie o niej przelecę się w tym felietonie i może… znów mi wytknie anonimowa Anna Anna, że za dużo napisałem o piłce nożnej. Proszę Czytelniczki, nie można ciągle jeść marchewkę, warto spróbować szpinak.

Zostawiam EURO futbolowe i polskie “popisy”, opuszczam wakacyjne kino, speedway ma różne oblicza, więc zaczynam od tego, co kibiców boli i poszkodowanych zawodników, wskutek wypadków na torze. Felietonowa publicystyka nie znosi lukru, nie cierpi niesprawiedliwości i dotyka wydarzeń, historii, które czasami są trudne. Budzą nas nocami problemy, które nie zawsze znajdują pomyślne rozwiązania. No, bo “gdyby jutra nie było…” A ono zawsze jest… I dziś, i jutro.

Czy żużlowiec, który z premedytacją wywozi w przysłowiowy “płot” rywala jest traktowany surowo, właściwie do wykroczenia? Dyskusji w naszym żużlu nie ma ani przed sezonem, ani po. Cicho sza gremialna, tylko hejt. Tabu wykoślawione.

Jeśli żużlowiec notorycznie fauluje, kara wycofania go z wyścigu jest kpiną. W żużlu, ekstremalnym sporcie są na sumieniu w historii dramatyczne wydarzenia, które kończyły się śmiertelnie. Były owszem śledztwa i wyjaśniania. Ból zostawał z rodziną tragicznie poszkodowanego. SPORT nie zwalnia od wyobrażni, nie ma taryfy, przynajmniej nie powinno być, dla recydywistów, którzy swoje braki nadrabiają bezczelną brawurą. Nazwiska?  Znacie… Każdy wyjazd niektórych piratów torowych nosi w sobie zarodek karambolu. W przypadku niezawinionej kolizji notujemy wypadek na charakter tego sportu, jako niebezpieczny. A chodzi o fakt rejestracji kilku przypadków bezkarności w sezonie, bo nawet kara meczu wydana przez sędziego nie niweluje straty, nie działa ostrzegawczo a w przypadku kontuzji i długiej rehabilitacji zawodnika nie wpływa w żaden sposób przykładnie na sprawców rozbiania się po torze. To nie jest sprawiedliwe.  Zawieszenie w startach za spowodowaniu wypadku, wskutek którego rywal ląduje w szpitalu na długie miesiące powinno być obligatoryjne. Co to znaczy przedłużenie prostej i spowodowanie karambolu? Przestępstwo sportowe bezkarne. Brawura za darmo?

I jeszcze przykład z obserwacji przykrych zdarzeń… Ofiara leży, rywal odejeżdża do parkingu… Fair? Cały świat widział mecz z Euro 2021, gdy na słynnym stadionie Parken, w Kopenhadze, gdzie ongiś urządzano na sztucznym torze turnieje żużlowe Grand Prix, w czasie meczu Dania – Finlandia, upadł nagle na murawę z atakiem serca znakomity piłkarz 29 – letni  Duńczyk, gracz Interu Mediolan –  Christian Eriksen i wszyscy zamarli w długim przerażeniu. I zachowali się niezwykle ofiarnie, przykładnie, serdecznie… łzy płynęły po policzkach, cisza okrutnie dzwoniła w uszach. Uratowano życie, oglądaliśmy sceny dramatyczne na wskroś przeszywające bólem, przejdą do historii, bo są olbrzymią lekcją solidarności, więzi, mimo przecież ostrej wcześnieszej rywalizacji na. Szczerze widzieliśmy i boleśnie zarazem, czym powinna być sportowa rodzina w krańcowych sytuacjach, gdy zawodnik bezradnie leży a lekarze rozpaczliwie ratują, walczą o życie. Sekundy zamieniają się wówczas w długie minuty.

Speedway ma na koncie dużo śmiertelnych ofiar, notuje ciągle dozgonne kontuzje, uciążliwie rehabilitacje, mamy przerwane kariery brutalnie zawinione przez zawodników i również przez los. Piszę o tym w środku sezonu, obserwując bezpardonowe ataki, czasami trudne do zrozumienia, popisy bezmyślności, brawury prostackiej. Prewencja jest konieczna, zaostrzenie rygorów, zbadanie niektórych przypadków i odsunięcie z gry  bezwględnie z rygorem odczuwalnym dla sprawców wypadków. Kuszenie złego losu jest bezmiarem głupoty, igraniem z życiem. Nie ma tłumaczenia “poniosło go”…

Sezon tradycyjnie zaognia emocje, są rewanże i wyścigi, które podnoszą maksymalnie ryzyko. W tym “ogniu” walki musi być zachowany jednak zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za sytuacje odpowiadają zarządzający “tym towarzystwem”. No cóż, nie może być ostatniego wyścigu, mamy wszak następne… prawie codziennie. Uzależnieni od żużla? Trochę albo więce nawet.

Rozbujał się sezon na dobre, trzeba trawić, wybierać, oto wystartowały indywidualne mistrzostwa Europy /pierwsze zawody w Bydgoszczy/ i można je określić medycznie “stan jest stabilny, pacjent oddycha”. Nie do końca jednak, bo leżał Nicki Pedersen i wycofał się a inny Duńczyk potrącił w finale rodaka Leona Madsena, który jakże szybko reanimował się i… wygrał niespodziewanie w powtórce. A więc podziało się na finiszu nieźle, a wcześniej było w miarę stabilnie, bez szału, aż nagle wybuchła adrenalina. 

Słyszę raz po raz od ekspertów, że zawodnik nie lubi tego toru albo tamtego/?!/. Zawodowiec/ np. Nicki Pedersen/ pojedzie nawet na … ściernisku. Inne wyświechtane powiedzenia” żużel jest nieprzewidywalny”. No tak, każda dyscyplina sportu ma taki charakter: NIEWIADOMA DO KOŃCA. Fraza – symbol. Niepewność i wiara.

Nadeszły wreszcie upały “wierci się” wszędobylski speedway, jest konkurencja futbolu /mamy terminowe zbitki/ i zadziwia ekstra skuteczny dream team z Wrocławia, który pokazuje moc drużyny bez dziur. Sparta vel Betard pod powiekami Dariusza Śledzia – jeeeedzie! Nie daje szans innym; mistrzostwo Ekstraligi i tytuł mistrzów Polski pachnie złotem. Zbudowali wrocławianie TEAM  i w tym rzecz… panowie piłkarze reprezentacji biało – czerwonej noszeni na rękach, chuchani, dmuchani i … wyśmiewani. Kibice nigdy nie lubią, kiedy są oszukiwani, bo zdradzona miłość rani serca.

Wspomniałem na wstępie filmową Bardotkę, ona świetnie o tym wie… ona ekscytująco na ekranie grała.  “I Bóg stworzył kobietę” a sport kto?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s