Raz a dobrze

Wracam do tematu, który jest jak mantra. Sezon w Polsce rozkręca się, międzynarodowe ścigania w ramach mistrzostw świata odwoływane, bo nie ma Grand Prix w niemieckim Teterowie, włoskim Terenzano i co ciekawe w walijskim Cardiff, pod dachem na Stadium Millenium… Praga przełożyła zawody z początku czerwca na połowę lipca ale w wersji dwóch turniejów, jeden po drugim, ratowanie serialu, który kruszy się bez ładu. Co z Polską? Cisza, turniej w Warszawie na Stadionie Narodowym w cieniu pandemii, jest tam szpital covidowy, planowane zawody na 7 sierpnia. Klops, zrozumiały. Czy Polska, jak przed rokiem znów desantowo będzie ratować serial dla dobra żużla i angielsko – amerykańskiego dzierżawcy? Jaki jest głos Armando Castagny, włoskiego szefa światowego żużla? O sole mio. Nie moje słońce. Zagubiony. Od 1995 roku jednodniowy finał indywidualnych MŚ ubrany został w szaty serialu Grand Prix. Z hukiem optymizmu rozpoczęła się nowa formuła, od 24 wyścigów. Nuda, dziwactwo,  Niewybuch. Anglicy z szyldem BSi zarobili jednak duże pieniądze, sportowa prostota uległa wypaczeniu. Każdy przypadek zrobienia ze sportu atrakcji dodając suplementy kończy się fiaskiem. Przy zgodzie hurrrra klakierów od 1995 roku, aż do pandemii, serial wlókł się na ekranach, stadionach i optymizmu nie brakowało. SPORT, który w naturze powinien być prosty w oglądaniu, percepcji, przyjemności, atrakcji nie tylko samego widowiska, także miejsc na świecie – taniał w emocjach. Promocje żadne. Z wielkiej chmury spadł deszcz nijaki: pomoczyło i zmęczyło. Na horyzoncie jest nowy dzierżawca GP a czy będzie lepiej – przekonamy się praktycznie niebawem.

Ten sezon nie jest wcale łatwiejszy od minionego, przede wszystkim globalny sport cierpi na brak publiczności, przeżywa “swoisty ekshibicjonizm”, który pandemicznie jest zrozumiały, choć nie do końca, gdyż sądzę, że moce klubowe oraz poszczególnych federacji nie zaoproponowały oferty do bezpiecznego oglądania imprez, choćby minimalnej grupie kibiców. A zawody odbywają się pod gołym niebem, jest szansa na dystans, to nie są miejsca, gdzie jak w sklepach ludzie lepią się jeden do drugiego i bagatelizują zasady prewencji zdrowotnej. Zabrakło generalnie w sporcie programu dla kibiców, który by posadowił ich w bezpiecznej odległości i dał szansę oddychania świeżym powietrzem przez jakiś czas, co zawsze jest lepsze, niż siedzenie na domowej kanapie, dał zawodnikom doping fanów a klubom przynajmniej minimalny zastrzyk pieniędzy.

Gdyby skutecznie pomyślano, można było zrobić taki projekt stadionowy, bo obiekty sportowe, to nie galerie handlowe. Sezon ruszył więc na głucho, lecz od połowy maja mamy zgodę na 25 % kibiców, stopniowo będzie więcej, zatem czy warto było startować wcześniej?! Walczyć z kapryśną pogodą przy pustych trybunach…?

Mamy 2021 rok, indywidualne MŚ vel serial Grand Prix. Grand? Ha, ha, ha…

Tytułu złotego mistrza broni dwukrotny z rzędu zdobywca tytułu najlepszego na świecie gorzowianin Bartosz Zmarzlik. Jest w formie, imponuje silnikami, ich dopasowaniem, przede wszystkim mądrą jazdą, stylem bez naśladowania kogokolwiek, to są jazdy zmarzlikowe: z czwartej pozycji na pierwszą, start w tłoku i walka z wyborem ścieżek, jazdy z prędkościami, które rywali zatrzymują w miejscu. Taki on jest, tak sobie wypracował talentem i mocą ambicji. Widać jego ogromny apetyt na ściganie. Jest żużlowym aktorem, nie skarży się na nic, on pędzi, wygrywa na luzie i czekam, aż ktoś z wielu speców powie, że to jest ORYGINALNY STYL ZMARZLIKA! Kreator.

Co należy się Polsce w ramach żużlowego stanu posiadania? Dominacja decyzyjna. Nie chcę wchodzić w ambicje przedsiębiorczej, wytrwałej rodziny Ondrasików w Pradze, którzy na Marketa organizują od lat wielu turnieje Grand Prix. Speedway nie jest w Czechach mocno umocowany, jednak ma fanów a przede wszystkim takich ludzi z uporem niemal maniakalnym, jak Petr/ ojciec/ i Pavel/ syn/ Ondrasikowie. I jeszcze Petr Moravec. Podziwiam. Praski obiekt i miasto o światowej randze turystycznej wzbogaca speedway na poziomie globalnym. Czesi planują 16 -17 lipca (zamiast pierwotnie 5 czerwca) dwa turnieje, moim zdaniem – następne 2 tylko, powinny odbyć się w Polsce. Wystarczy.

I teraz strzelam… Jest ktoś odważny i podtrzyma ideę, żeby zerwać z tradycją końcowego finału IMŚ/ GP na Motoarenie w Toruniu? Może jednak?! Dlaczego drążę ten temat? Jestem przekonany, iż tegoroczny finał sezonu powinien być rozegrany na torze stadionu im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wlkp. Ten końcowy turniej właśnie tam! W sytuacji, gdzie nawet Anglicy “pękają” z Cardiff, należy się finał bez dwóch zdań Stali Gorzów, gdzie jeździ Bartosz Zmarzlik! Czy to preferencja placu dla dwukrotnego mistrza świata? Tak z premedytacją. Rodacy, żużlowi władcy miejcie odwagę i postawcie choć raz na polską rację żużlowego stanu. Nie ma czego się obawiać, zagraniczna opozycja jest słaba, organizacyjnie, twórczo. Bez nas ich nie ma. 

FINAŁ sezonu anno 2021 proponuję więc/!/ nie w Toruniu, dlaczego tam koniec końców jest “przyspawany”? Niczego nie odbierając torunianom, oni są mocni żużlowo przecież, lecz chodzi o sens polskiej MOCY i namawiam aby dokonać wyjątkowej zmiany. Dziś Toruń, jutro Gorzów Wlkp., można zabrać pierniki, wstrzymać złe emocje, uruchomić wiarę. Skoro od lat wielu Polska jest żużlowym monopolistą, niech będzie po naszemu.  

Tam, gdzie wyrastał i jeździ Bartosz Zmarzlik! Należy się? O tak… Nowa iskra.

Ostatnią sekwencję dedykuję – nie naiwnie – prezesowi Polskiego Związku Motorowego  Michałowi Sikorze. Będzie miał pewnie oponentów, lecz warto Prezesie czasem złamać ograny kod imprezy i zaproponować odmienny finał nad finałami made in Poland. Wzmocnić tym samym brand PZM i narodowy nominał żużlowej marki. Jest czas na śmiałe zmiany i szansa, żeby wygrać wszystko. W rewanżu za podyktowany out DMŚ.   

F. http://www.facebook.com/AKMarketa/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s