Czekoladki i puste papierki

 

Johan-Cruyff-fot.-httpceleb-true.com_

Biedni i bogaci, normalni i zblazowani. Uzależnieni od luksusu, nałogów i używek różnej twardości. Świat sportu nie jest wolny od pokus jakie oferuje codzienność. Samochody marzenia i posiadłości o jakich trudno nawet śnić widnieją w metrykach. I kobiety przylegające do kont o wielu zerach podpisywanych przez właścicieli uwielbianych przez tłumy kibiców. Futbol bajeczny i golf stateczny, upudrowany reklamami “kosz” i “siatka” drepcząca obok. Wyścigi F – 1 upstrzone gwiazdami nie spadającymi z nieba, mknącymi poziomo jak komety, które rozsypują się w pył. Kolorowy świat blichtru i zakłamania, uwielbienia i złorzeczenia, kiedy asowi nic nie wychodzi. Obrosły w sławę zawodnik nie strzela karnego i kilkadziesiąt fanów wpada w furię. Piłkarz zdobywa w ostatniej sekundzie decydującego gola, z kilkudziesięciu metrów trafia cudownie w samo “okienko” bramki. Sport, jak fascynujący film wyzwala emocje, wyciska z duszy żar obezwładniający ciało. Jest rozkosz i rozpacz a wybijające się sportowe gwiazdy wędrują na łamy gazet, pism, przewijają w reklamowych spotach jak rolki papieru a kibice marzą by dotknąć skrawka ubioru idola.

Filmowe ikony przyciągają jak magnes, ich losy penetrowane są przez bulwarowe pisma, każdy szczegół kariery wykuty na pamięć.

Sportowe ikony od wydarzenia do wydarzenia w hali, na boisku, korcie, basenie, ringu i torze są namierzane w myślach przez histerycznych kibiców. Każda dziedzina życia potrzebuje charyzmatycznych postaci, karmi się karierami i syci barwą życia kochanych idoli. Hollywood jest tylko jedno i zamiana pierwszej literki na “B” nie spuści z nieba “fabryki snów”, gdzie rodzą się produkcje wypełniające fotele kin. Nikt nie jest w stanie odrzucić od hal i stadionów fanów i nawet ekstremalne zagrożenia wywołują tylko w pierwszej chwili trudną refleksję, która szybko odpływa w siną dal, pokonana przez gen dzikiej pasji fanów.

SPORT jest wszystkim w sobie; szczęściem i nieszczęściem, receptą na życie, która czasem okazuje się trafna lub złym wyborem. Konsekwencje każdego hobby są budujące albo rujnujące. Samo życie jest niczym bajka dla grzecznych i niegrzecznych dzieci. Niebem, ziemią i piekłem. Kanapką bez szynki i wykwintnym daniem z kawiorem. No właśnie…

“Kawiorowe sporty” – golf, tenis, wyścigi bolidów na torach F -1 i zapchane boksy ludźmi pięknymi na wybiegach, lecz niekoniecznie o charakterach do naśladowania.

W tym “balonie” emocji, blichtru, uczuć wyzwalanych do zenitu o mocy nie zawsze okiełzanych przez umysł, “oddycha” SPEEDWAY. Poprzedni felieton/ plus minus/ dotykający charyzmy tego sportu, “duszy”, okoliczności powodzenia i sławy, blasku i zmatowienia, brudu i upadków plus minus podjudził Czytelników do konwersacji.

W futbolu nie tak dawno pożegnano gwiazdę nad gwiazdami, Holendra Johana Cruyffa. Był sławą na boisku i poza nim. Umarł, bo organizm nie wytrzymał okrutnego nałogu palenia papierosów. Grał w karierze cudownie, jego technika była niebiańskim wynalazkiem powtarzanym nieudolnie przez młodych. Był na boisku nawet bez piłki magiem, odwrotnie jak bożyszcze Barcelony Leo Messi, który tylko z piłką jest wirtuozem. W każdym sporcie mówi się o gwiazdach z uwielbieniem i to one przyciągają tłumy na areny.

Co ze speedway’em?

Szczęściu, talentowi warto pomóc. Warto wykreować gwiazdę, która uniesie w górę sport, jeśli ten potrzebuje pomocy. A speedway jest w potrzebie. Mistrzowska drużyna jest super deserem ale szczególnie łakomym dla podniebienia indywidualne osiągnięcia. Tomasz Gollob obok skoczka narciarskiego Adama Małysza wytworzył atmosferę zbiorowego szału. Na Golloba jeżdżono jak na koncerty światowych kapel. Przyciągał, magnetyzował, niemal ”hipnotyzował”. Był na torze niebanalnym gościem. A poza? Nie lubię ankiet ani śledczych dokonań. Na postać, która przechodzi w złotej koronie do historii składa się bardzo dużo szczegółów, intymnych, dobrych, złych, barwnych jak urocze bajeczki . 45 – letni zawodnik zapisał kartki w światowym i polskim żużlu, które zawsze będą wertowane. Dalej jeździ. Małysz ściga się w rajdach długodystansowych, bo wielu sportowców sprzedaje swój image na różne sposoby. Dyskontuje kariery jak modelki twarze i sylwetki. Jeden traci w kasynie, drugi zbiera na tysięczne buty. Medali nie kupisz w “szmateksie”. Giełda i aukcja wartości karier. Hm…

Sport jest bombonierką w której można znaleźć rozmaite czekoladki, więc znikają pralinki a zostają papierki.

Na sportowej mapie zawodnicy walczą drapieżnie w mediach o swoje miejsce. Jak firmy produkujące towary, które trzeba reklamować wszędzie. Już nie ma czasów, gdzie samograje wdzierały się pod dachy. Każda gwiazda potrzebuje bonusowej kreacji, jeśli sama tego nie potrafi. Sama arena czasami to za mało, chyba, że mega postać potrafi wylecieć ponad chmury. Jeśli nie, to zabiegi pijarowskie mogą czynić cuda. Nie każdy jest Davidem Beckhamem, nie każdy Johanem Cryuffem ale bywają tacy aktorzy, jakim na żużlu był kreatywny Amerykanin Bruce Penhall. Być na torze i wyrazistym poza nim jest sztuką. Charakter można retuszować, kosztowny zabieg ale finalnie opłacalny.

W tenisie, jak w golfie mamy asów za fortuny. Na boisku nie każdy rodzi się Robertem Lewandowskim, na torze Tomasz Gollob dawał satysfakcję kibicom przez długie lata. A poza? Utarło się, że Bogów nie można tykać ani na milimetr. Takie zakłamanie rzeczywistości, którą ekshumuje dopiero historia.

SPEEDWAY znów pilnie potrzebuje solistów, postaci, które przyciągną garnizony wielbicieli. Nie ma dobrego kina z pustymi fotelami, nie ma magicznych koncertów bez tłumów. Przejdą zimy i lata, i co? Przyjdzie jesień bogata?

Mamy młodych polskich zawodników, którzy rokują medale indywidualne, ale oni potrzebują gorącej atmosfery. Podsycanej! Na arenach i poza nimi. Znajomy hazardzista powtarza mi ciągle, że woli stracić z mądrym, niż z głupim zyskać. Jest w tym chytra myśl życiowej filozofii człowieka: raz przegranego, a raz wygranego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s